Herkese Merhaba,

Hayat ve sınav başarısını içeren Kişisel Gelişim ile ilgili yazılarla karşınızda olacağım inşallah.

30 yılı aşkın eğitimcilik deneyim ve birikimlerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım bundan sonraki süreçte. Türkiye’nin dört bir tarafında eğitimler vermiş, vermeye devam eden, kitaplar yazan biri olarak bu paylaşımlardan çok mutlu olacağımı belirtmek isterim.

Bilginin güç olduğu bir çağda yaşıyoruz. Hemen hemen her konu ile ilgili bilgiye ulaşmak çok kolaylaştı teknoloji sayesinde. Ancak bilgi bombardımanına tutulduğumuz bu çağda nitelikli bilgi sahibi olmak çok önemli bir hale geldi. Yani, hayatımızı kolaylaştıracak, hayatımızı değiştirecek, hayatın içinde bizi mutlu ve başarılı kılacak uygulanabilir bilgilere ihtiyacımız var.

Artık şu gerçeği göz önünde tutmalıyız: ”Uygulanmayan bilginin hiçbir anlamı ve değeri yok.” Artık bilgi yönetimini çok iyi yapmamız gerekiyor. Bilginin güç olduğu bu dönemde bilgi yönetimi daha bir önem kazanıyor. Kontrolsüz güç, güç değildir. Bilinçli, süreç yönetimini iyi bilmek gerekiyor.

Bahsettiğim bilgi; herhangi bir ürün bilgisi kesinlikle değil. Hayat bilgisi bir yerde. Teknolojinin çok ilerlediği, ürün bilgisinin önemsendiği bu zamanda en eksik olduğumuz bilgi, insan bilgisi; yani kendimiz. Her şeyden haberdar olan bizler, kendimizden bi haber yaşıyoruz mutsuz ve umutsuz bir şekilde. En çok kendimizi ihmal ediyoruz. En az zamanı kendimize ayırıyoruz.  

Nereye gitsek kendimizle gidiyoruz. Kendimizi bildiğimiz, kendimizi tanıdığımız oranda mutlu ve başarılı oluruz bu hayatta. Bizim derdimiz kendimizle.    

Doğumdan Ölüme Kadar Olan Süreci, Gelişim Yolculuğu olarak adlandırıyorum.

Gelişmiş toplum, gelişmiş bireylerden oluşur. Ülkenin, bölgenin, ilin gelişmişlik düzeyi; gelişmiş, nitelikli insanlarla ölçülür. Nitelikli insan, nitelikli işler yapar.

Kalite kul hakkıdır. Ürünün bilgisine, kalitesine verdiğimiz önem ve değeri, kendimizden başlayarak diğer insanlara da vermek zorundayız. Gelecek bu konuya verdiğimiz önemle şekillenecek.

Dünyanın en zor şeyi, insanın kendisiyle yüzleşmesi, hesaplaşması. Yola çıkmak için önce eksik, noksan olduğunu bilmek gerek. Yani haddini bilmek gerek, hatta bilmek yetmez. Eksik olduğunu kabul etmek gerek. Bu dünyaya sadece kulluk için gelmediğini, kendini aşmak için geldiğinin farkında olmak gerek. Kişi hasta olduğunu düşünüp kabul etmeden nasıl doktora gitmiyorsa, Gelişim Yolculuğu’na çıkmak için eksik ve zayıf noktalarının olduğunu kabullenmesi gerekir insanın. Bundan sonrası daha kolay olacaktır.

Gelişmek, kendini aşmaktır. Kendini aşmak da ancak kendini tanımakla olur. Huzur, mutluluk ve başarı içsel bir yolculuktur.

İlk ve son sözü hep kendime söylerim.

Gelişim Yolculuğu’na hoş geldiniz!

Bilgilenin Gelişerek İlerleyin  

Birlikte gelişmek üzere  

Kalın sağlıcakla

Saygılarımla

Kategoriler: MAKALELER

yildirim

Eğitimci&Yazar

2 yorum

Emir · Nisan 16, 2021 12:34 pm tarihinde

Çok teşekkürler Hocam. Gayet faydalı.

    yildirim · Nisan 18, 2021 9:09 pm tarihinde

    İlgi, destek ve yorumunuz için ben teşekkür ederim. ”İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır.” Sağlıcakla kalın.

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir