Gelişim Yolculuğu’nun ilk aşamalarındandır Kendini Tanımak…

Kendini tanımak; kendini bilmekten sonraki aşamadır. Kendisi ile ilgili her türlü bilgiye sahip olmaktır. Bir ürünü, bir kişiyi tanımak için onunla ilgili bilgi sahibi olmak gerekir. Bilgi olmadan tanıma olmaz.

Kendini tanımak; sevdiği şarkıyı, rengi veya yemeği bilmek değildir. Kendini tanımak; yeteneklerinin, becerilerinin ve karakterinin farkına varmaktır.  Kendini tanımak bilgeliğin başlangıcıdır. Kendini tanımak; bilgilenerek gelişip ilerlemektir. Kendini tanımak; korkularıyla yüzleşmektir.

Kendini tanımak; hangi yöne gideceğini, o yönde neler yapacağını ve nereye varacağını, hangi sonuca ulaşacağını bilmektir.

Kendini tanımanın ne olduğunu inceledikten sonra şu soru daha önemli hale geliyor:

Kendimizi tanımak için günlük yaşamda nelere dikkat etmeliyiz?

 1. Zamanımızı ve enerjimizi neye/nelere harcadığımıza bakarak: Herkese eşit olarak dağıtılan zaman sermayesini nasıl kullandığımız bizim değerimizi belirler. Kendimizi tanımak istiyorsak günlük verilen 24 saati veya haftalık verilen 168 saati nasıl kullandığımıza bir bakmamız yeterli. Zaman=Hayat Zamanını yöneten hayatını yönetir.
 2. Parayla olan ilişkimize bakarak:  Parayı nereden, nasıl kazanıp nereye, nelere harcadığımız kendimizle ilgili ipuçlarını bize verir. İnsanların gerçek değeri, kim olduğu parada belli olur. İnsanlarla iletişime geçerken parayı nasıl kullandığımıza bakmamız gerekiyor. Kişi parası, mal mülkü, gücü var diye insanlara kibirli bir şekilde mi yaklaşıyor yoksa alçakgönüllü mü yaklaşıyor buna dikkat etmemiz gerekiyor. 
 3. Kendimizden makam olarak üst seviyede olan kişilerle iletişimimize bakarak: Bizden üst makamda olan kişilerle iletişimimiz samimiyet, dürüstlük eksenli mi yoksa tamamen çıkar eksenli mi buna dikkat etmek gerekir.
 4. Kendimizden alt seviyede olanlarla olan iletişimize bakarak: Tevazu eksenli mi kibir eksenli mi yaklaşıyoruz bunu bir kontrol edelim. İnsanın ne olduğu parada olduğu gibi makam ve güç sahibiyken de belli oluyor.
 5. Zorluklar karşısındaki tepki ve davranışlarımıza bakarak: Üzüntü halindeyken, beklenmeyen durumlardaki tepkimiz de kendimizi tanımamız noktasında bize ipuçları verir. Pes mi ediyoruz yoksa mücadeleye devam mı ediyoruz bir kontrol edelim kendimizi.
 6. Öfke anındaki söz ve davranışlarımıza bakarak: Öfke gerekli bir duygudur; ancak seviyesini iyi ayarlayıp yönetmek gerekir. Öfkemiz sabır eksenli mi yoksa isyan ve şiddet eksenli mi bir kendimize bakalım. Keskin sirke küpüne zarardır.
 7. Açken nasıl davrandığımıza bakarak: Aç olduğumuzda kan değerlerimiz düşer. Kendimizi kontrol etmekten uzaklaşabiliriz. Aç olduğumuz zamanlarda sakin miyiz yoksa sinirli ve saldırgan mıyız bir kontrol edelim.
 8.   Uykusuz ve yorgun olduğumuzda nasıl davrandığımıza bakarak: Bu durumdayken enerji seviyemiz en alt düzeydedir. Tepki vermekte güçlük yaşayabiliriz. Bir an önce uyuma ihtiyacı duyarız. Uykuyu geciktiren her an, durum bizi sinirlendirebilir. Metanet eksenli mi kızgınlık eksenli mi davrandığımızı kontrol etmekte fayda vardır.

Verilen bu 8 ölçüt,  günlük yaşamda çok kolaylıkla uygulayabileceğiniz ölçütler.

Kendinize değer katmak adına bunlara dikkat edip uygularsanız Gelişim Yolculuğu’nuz daha verimli olacaktır.   

Youtubedeki Gelişim Yolculuğu adlı kanalımda bu konuyla ilgili videomu izleyerek daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Her şey gönlünüzce olsun…

Bilgilen Gelişerek İlerle!

Saygılarımla…

Kategoriler: MAKALELER

yildirim

Eğitimci&Yazar

2 yorum

Emir · Nisan 16, 2021 12:38 pm tarihinde

Verdiğiniz bilgiler günlük yaşamda uygulanabilir ve gözlemlenebilir. Gerçekten çok faydalı oldu benim için. Teşekkürler

  yildirim · Nisan 18, 2021 9:07 pm tarihinde

  Uygulanmayan bilginin değeri yoktur. Teşekkürler Sağlıcakla kalın.

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir